Pēc VDD rekomendācijām vairāk nekā 200 riska personām liegta ieceļošana Latvijā

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Valsts drošības dienests (VDD) sadarbībā ar citiem dienestiem strādā pastiprinātā režīmā, lai identificētu ar Krieviju saistītas personas, kuras var radīt apdraudējumu Latvijas valsts drošībai. Līdz šim uzturēšanās Latvijā atbilstoši VDD rekomendācijām ir liegta kopumā 209 riska personām.

VDD pastiprinātu uzmanību pievērš ne tikai Krievijas valstspiederīgajiem, bet arī  tās tuvākās sabiedrotās Baltkrievijas pilsoņiem un citiem ārvalstniekiem, kas ir saistīti ar Krieviju. Identificējot riska personas, VDD sadarbībā ar citām institūcijām īsteno dažādus pasākumus potenciālā apdraudējuma novēršanai: personu iekļaušanu tā dēvētajā melnajā sarakstā jeb ārvalstnieku sarakstā, kuriem ieceļošana Latvijas Republikā ir aizliegta; liegšanu ieceļot Latvijā, apturot personas uz valsts austrumu robežas; vīzu un uzturēšanās atļauju atteikšanu vai anulēšanu; preventīvas pārrunas u.c.

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā šā gada 24. februārī pēc VDD rosinājuma iekšlietu ministrs tā dēvētajā melnajā sarakstā ir iekļāvis 106 ārvalstniekus. 48 no melnajā sarakstā iekļautajiem ir Krievijas pilsoņi, 11 ir Baltkrievijas pilsoņi, savukārt pārējie 47 – citu valstu pilsoņi. VDD rīcībā esošā informācija liecināja par šo personu iespējamu iesaisti izlūkinformācijas ieguvē vai atbalsta sniegšanu Krievijas ārpolitikas interešu sasniegšanai. Starp melnajā sarakstā iekļautajiem ārvalstniekiem ir personas, kuras paudušas atbalstu Krievijas izvērstajam agresīvajam karam pret Ukrainu. Gadījumos, kad personas sarakstā iekļaušanas brīdī atradās Latvijas teritorijā, Valsts robežsardze ir veikusi to piespiedu izraidīšanu no valsts.

Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, VDD sadarbībā ar Valsts robežsardzi turpina veikt pastiprinātu Latvijā ieceļojošo ārvalstnieku kontroli uz valsts austrumu robežas. Līdz šim, pamatojoties uz VDD konstatētiem riskiem Latvijas nacionālajai drošībai, austrumu robežas šķērsošanas punktos ieceļošana Latvijā liegta kopumā 103 personām. 68 no Latvijas teritorijā neielaistajiem bija Krievijas pilsoņi, 16 – Baltkrievijas pilsoņi, savukārt pārējie 19 – citu valstu pilsoņi, kuri atbalsta Krievijas agresiju pret Ukrainu vai īstenojuši Krievijas interesēm atbilstošas aktivitātes.

VDD ir Latvijas pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienests, kura darbība ir vērsta uz Latvijas nacionālās drošības iespējamu apdraudējumu identificēšanu un novēršanu. VDD galvenās darbības jomas ir pretizlūkošana, valsts noslēpuma aizsardzība, konstitucionālās iekārtas aizsardzība, ekonomiskā drošība, pretterorisms, valsts augstāko amatpersonu aizsardzība un pirmstiesas izmeklēšana.


Informāciju sagatavoja: VDD
Foto: VDD