Par pašvaldību vēlēšanu norisi

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, Valsts drošības dienests (VDD) veic nepieciešamos pasākumus, lai savlaicīgi identificētu un novērstu mēģinājumus nelikumīgi ietekmēt vēlēšanu norisi vai to rezultātus.

VDD atbildības jomā ir identificēt un mazināt gan ārvalstu radītus, gan valsts iekšienē pastāvošus apdraudējumus vēlēšanu norisei demokrātiskā un godīgā veidā. Šobrīd VDD nav ieguvis informāciju par tiešiem un sistemātiskiem ārvalstu centieniem ietekmēt pašvaldību vēlēšanu norisi Latvijā.

VDD atgādina, ka par apzinātu prettiesisku kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus vai tikt ievēlētai, ir paredzēta kriminālatbildība. Par nelikumīgu atzīstama rīcība, ja kavēšana brīvi realizēt tiesības vēlēt notikusi, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā. Tāpat Krimināllikumā ir noteikta atbildība par apzināti nepareizu balsu saskaitīšanu, kā arī par apzinātu aizklātas balsošanas pārkāpšanu.

VDD aicina iedzīvotājus sniegt informāciju par gadījumiem, kad ir solīts samaksāt, piesolīti citi materiāli vai nemateriāli labumi par balsi vai citā veidā ietekmēta brīva izvēle. Tāpat VDD aicina darīt zināmu, ja jūsu rīcībā ir informācija par apzināti nepareizu balsu skaitīšanu par labu kādai partijai vai deputāta kandidātam vai aizklātas balsošanas pārkāpšanu. Aicinām sniegt pēc iespējas precīzākas notikušā detaļas un, ja tas iespējams, fiksēt iespējamo pārkāpumu foto, video vai audio formātā. Ar VDD iespējams sazināties, zvanot uz tālruņa numuru 67208964 vai rakstot uz (jebkurā diennakts laikā). VDD garantē informācijas sniedzēja konfidencialitāti.

Savukārt Valsts policija (VP) un Pašvaldības policija vēlēšanu laikā uzraudzīs, vai pilsētvidē nenotiek neatļauta aģitācija. Ja vēlēšanu dienā vai dienu pirms vēlēšanām, kad aģitācija ir aizliegta, konstatējat kādas politiskās partijas, politisko partiju apvienības vai deputāta kandidāta reklamēšanu pie iecirkņa, skrejlapu dalīšanu vai aģitācijas plakātus, aicinām vērsties VP (tālr.: 110) vai konkrētās apdzīvotās vietas Pašvaldības policijā. Tāpat aicinām VP vai Pašvaldības policijai ziņot par sabiedriskās kārtības pārkāpumiem vēlēšanu iecirkņos vai to tuvumā.

Aizdomu gadījumā par apmaksātu slēpto aģitāciju vai administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijā aicinām vērsties Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (tālr.: 80002070 vai mobilajā lietotnē "Ziņo KNAB").


Informāciju sagatavoja: VDD
Ilustratīvs foto, VDD