VDD publisko pārskatu par dienesta darbību 2022. gadā
Valsts drošības dienests (VDD) ir sagatavojis ikgadējo publisko pārskatu par dienesta darbību 2022. gadā.
Lasīt visuVDD īsteno dažādus pasākumus, lai novērstu valsts noslēpumu saturošas informācijas nelikumīgu izpaušanu un izmantošanu pretēji nacionālās drošības interesēm.
Valsts drošības dienests (VDD) ir sagatavojis ikgadējo publisko pārskatu par dienesta darbību 2022. gadā.
Lasīt visu2020. gada 17. februārī Valsts drošības dienests (VDD) lūdza prokuratūru uzsākt kriminālvajāšanu pret Latvijas pilsoni par VDD amatpersonas vervēšanu spiegošanai Krievijas specdienesta uzdevumā.
Lasīt visu2019. gada 29. martā Valsts drošības dienests (VDD) nolēma ierosināt uzsākt kriminālvajāšanu pret Latvijas pilsoni pēc Krimināllikuma 85. panta otrās daļas (par valsts noslēpuma nelikumīgu vākšanu vai nodošanu ārvalstij vai ārvalsts organizācijai tieši vai ar citas personas starpniecību).
Lasīt visuValsts noslēpuma aizsardzība ir komplekss dažādu pasākumu kopums, kas vērsts uz valsts noslēpuma saglabāšanu un tā nelikumīgas izplatīšanas, izpaušanas vai izmantošanas novēršanu.
Nodrošinot valsts noslēpuma aizsardzības pasākumu kontroli, Valsts drošības dienests (VDD) organizē klasificētās informācijas aprites prasību ievērošanas pārbaudes pārraudzītajās valsts institūcijās un sniedz konsultācijas par valsts noslēpuma aizsardzības un aprites kārtības nodrošināšanu.
VDD izsniedz otrās (slepeni) un trešās (konfidenciāli) kategorijas atļauju darbam ar valsts noslēpumu lielākajai daļai valsts un pašvaldības institūciju amatpersonu, kuru funkciju izpildei ir nepieciešama atļauja iepazīties ar valsts noslēpumu saturošu informāciju. Nepieciešamības gadījumā VDD sniedz atbalstu arī personas atbilstības pirmās kategorijas (sevišķi slepeni) atļaujai darbam ar valsts noslēpumu izvērtēšanā (pirmās kategorijas atļauju izsniedz Satversmes aizsardzības birojs). Vienlaikus VDD veic arī komersantu pārbaudi nolūkā izvērtēt to atbilstību industriālā sertifikāta saņemšanai. Šis sertifikāts ir nepieciešams komersantiem preču un pakalpojumu nodrošināšanai ar valsts noslēpumu saistītos objektos. Lēmumu par šī sertifikāta izsniegšanu pieņem Satversmes aizsardzības birojs.
Par valsts noslēpumu var atzīt informāciju:
Pieeju konfidenciāliem, slepeniem vai sevišķi slepeniem dokumentiem var iegūt tikai tā amatpersona, kurai tas ir nepieciešams tiešo dienesta pienākumu veikšanai. Arī tās amatpersonas, kurām ir izsniegta atļauja darbam ar valsts noslēpuma objektiem, drīkst iepazīties tikai ar to klasificēto informāciju, kas ir nepieciešama tiešo darba pienākumu izpildei (tā sauktais “need to know” jeb “vajadzība zināt” princips).
Pieeja valsts noslēpuma objektiem tiek izsniegta personai, kura ir Latvijas Republikas pilsonis, ir vismaz 18 gadus vecs, kuram nav noteikta aizgādnība, kurš ir parakstījis saistībrakstu, ka apņemas saglabāt un nelikumīgi neizpaust valsts noslēpumu, un kurš ir piekritis, ka valsts drošības iestādes veiks nepieciešamos personas pārbaudes un valsts noslēpuma aizsardzības pasākumus.
Pieeja darbam ar valsts noslēpuma objektiem tiek liegta personai:
Speciālo atļauju darbam ar valsts noslēpuma objektiem anulē, ja persona ir atbrīvota no amata (darba), kas saistīts ar valsts noslēpuma izmantošanu vai tā aizsardzību, persona pārkāpusi kārtību, kāda noteikta darbam ar valsts noslēpumu, tā izmantošanu vai aizsardzību, ir atklājušies apstākļi, kuru dēļ personai tiek liegta pieeja darbam ar valsts noslēpumu vai ir konstatēts, ka persona par sevi sniegusi apzināti nepatiesas ziņas.
Ja personai netiek izsniegta speciālā atļauja darbam ar valsts noslēpuma objektiem, tas ir pietiekams pamats, lai atteiktu tai pieņemšanu darbā, kas saistīts ar valsts noslēpuma izmantošanu vai aizsardzību. Tāpat, ja personai tiek anulēta speciālā atļauja darbam ar valsts noslēpumu vai netiek pagarināts tās termiņš, tas ir pietiekams pamats uzskatīt, ka šī persona neatbilst ieņemamajam amatam, kas saistīts ar valsts noslēpuma izmantošanu vai tā aizsardzību.
Ikvienai personai, kurai tiek liegta atļauja darbam ar valsts noslēpuma objektiem, ir tiesības šo lēmumu pārsūdzēt.
Lēmumu par speciālās atļaujas atteikumu, anulēšanu vai kategorijas pazemināšanu persona var apstrīdēt ģenerālprokuroram 14 dienu laikā no tā paziņošanas dienas. Ģenerālprokurora lēmumu 14 dienu laikā no tā paziņošanas dienas persona var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā. Lēmuma apstrīdēšana un pārsūdzēšana neaptur tā darbību. Lēmuma darbība nav apturama arī pēc personas lūguma.