Par Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi

Brīvu un demokrātisku vēlēšanu norises nodrošināšana ir viena no VDD darba prioritātēm. Vadoties no šajā jomā uzkrātās pieredzes, dienests jau šobrīd intensīvā režīmā veic darbu, lai savlaicīgi identificētu un novērstu iespējamos riskus brīvu un demokrātisku Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisei Latvijā.

VDD kā pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienesta kompetence aptver kā ārvalstu radītu, tā iekšēju apdraudējumu identificēšanu un mazināšanu.

Šobrīd VDD nav ieguvis informāciju par tiešiem un sistemātiskiem ārvalstu centieniem ietekmēt Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi Latvijā. Tāpat VDD rīcībā nav informācijas par iespējamiem t.s. balsu pirkšanas gadījumiem vai gatavošanos šādām darbībām. Vienlaikus VDD ir uzsācis un turpina informācijas pārbaudi saistībā ar nesaņemtajiem Eiropas Parlamenta vēlēšanu paziņojumiem.

VDD atgādina, ka par apzinātu prettiesisku kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus vai tikt ievēlētai, ir paredzēta kriminālatbildība. Par nelikumīgu atzīstama rīcība, ja kavēšana brīvi realizēt tiesības vēlēt notikusi, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā. Tāpat Krimināllikumā ir noteikta atbildība par apzinātu balsu nepareizu saskaitīšanu, kā arī par apzinātu aizklātas balsošanas pārkāpšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona vai vēlēšanu komisijas loceklis.

Tāpēc aicinām Latvijas iedzīvotājus informēt VDD (tālr.: 67208964; e-pasts: jebkurā diennakts laikā) par gadījumiem, kad personai ir solīts samaksāt, piesolīti citi materiāli un nemateriāli labumi par viņas balsi vai citā veidā ietekmēta brīva izvēle. Vienlaikus aicinām informēt VDD arī par citiem gadījumiem, kad pastāv aizdomas par pretlikumīgām darbībām saistībā ar vēlēšanu norisi, piemēram, apzināti nepareizu balsu saskaitīšanu par labu kādai partijai vai deputāta kandidātam. Aicinām personas, kurām ir šāda veida informācija, iespēju robežās fiksēt pēc iespējas precīzākas pārkāpumu detaļas, veikt iespējamo pārkāpumu foto, video vai audio fiksēšanu. VDD garantē informācijas avota konfidencialitāti.

Savukārt priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības un aģitācijas materiālu izvietošanas noteikumu ievērošanas kontroli veic Valsts policija un Pašvaldības policija. Līdz ar to gadījumā, ja iedzīvotāju rīcībā ir informācija par skrejlapām, kas tiek izplatītas vēlēšanu dienā, par laicīgi nenoņemtām priekšvēlēšanu reklāmām vai vēlētāju aģitēšanu pie iecirkņiem, aicinām vērsties Valsts policijā (tālr.: 110) vai attiecīgās pilsētas Pašvaldības policijā. Atgādinām, ka aģitācija ir aizliegta ne tikai pašā vēlēšanu dienā, bet arī dienu pirms vēlēšanām.

Gadījumos, ja ir informācija par priekšvēlēšanu aģitācijas un slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas finansēšanas ierobežojumu neievērošanu, aicinām par to ziņot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (tālr.: 67356161 vai mobilajā lietotnē "Ziņo KNAB").


Informāciju sagatavoja: VDD
Ilustratīvs foto, VDD