VDD uzsāk kriminālprocesu par sistemātiskām aktivitātēm Krievijas atbalstam

2023. gada 4. janvārī Valsts drošības dienests (VDD) aizturēja Krievijas atbalstītāju, kura aktivitātes interneta vidē VDD vērtējumā ilgākā laika periodā bijušas vērstas uz naida izraisīšanu pret latviešiem un ukraiņiem, kā arī Krievijas uzsāktā kara pret Ukrainu attaisnošanu un slavināšanu.

Tāpat VDD 4. janvārī vienā ar personu saistītā objektā veica tiesas sankcionētas procesuālās darbības, kuru laikā tika izņemti dažādi datu nesēji.

Kriminālprocesu pret šo personu VDD uzsāka šā gada 2. janvārī saistībā ar aizdomām par Krimināllikuma 74.1 un 78. pantā noteikto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu, t.i., par iespējamu noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku attaisnošanu un slavināšanu un par darbību, kas vērsta uz etniskā naida izraisīšanu.

VDD ilgākā laika posmā iegūtā informācija liecina, ka persona darbojusies mērķtiecīgi un sistemātiski. VDD video koplietošanas platformā "TikTok" ir konstatējis vairākus personas izveidotus profilus, kurus Krievijas atbalstītājs regulāri papildināja ar saturu. Šajos profilos publicētajos videomateriālos un rīkotajās tiešraidēs persona izplatīja dezinformāciju par notiekošo Latvijā, naidīgi izteicās par latviešiem un ukraiņiem, kā arī slavēja Krievijas bruņotos spēkus un Krievijas izvērsto karu Ukrainā.   

VDD personai ir piemērojis aizdomās turētā statusu. Tiesa personai 6. janvārī piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu, vienlaikus nosakot, ka tas var tikt atcelts, ja viena mēneša laikā tiks samaksāta drošības nauda 3500 eiro apmērā.  

Izmeklēšana šajā kriminālprocesā turpinās un VDD sniegs papildu informāciju par izmeklēšanas gaitu atbilstoši kriminālprocesa virzībai.

VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā.


Informāciju sagatavoja: VDD
Ilustratīvs foto, VDD