VDD nodod personu kriminālvajāšanai par nacionālā naida izraisīšanu un viltus ziņu izplatīšanu

2020. gada 11. maijā Valsts drošības dienests (VDD) lūdza prokuratūru uzsākt kriminālvajāšanu pret vienu personu saistībā ar publiski paustu aicinājumu iznīcināt konkrētas tautības cilvēkus un dezinformācijas izplatīšanu, kā rezultātā tika radīts satraukums sabiedrībā un traucēts valsts iestāžu darbs.

Kriminālprocess pret personu tika uzsākts šā gada 31. janvārī saskaņā ar Krimināllikuma 78. panta otro daļu par darbību, kas vērsta uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu, izmantojot automatizētu datu apstrādes sistēmu.

Minētā persona sociālajā tīklā "Facebook" šā gada 30. janvārī ievietoja videoierakstu, kurā aicināja likvidēt konkrētas tautības cilvēkus. Papildus persona šajā videoierakstā apgalvoja, ka Latvijā konstatēts pirmais saslimšanas gadījums ar "Covid-19", kas tobrīd neatbilda patiesībai. VDD vērtējumā persona ar savu rīcību radīja sabiedrībā satraukumu un nedrošības sajūtu, kā arī būtiski traucēja par slimību profilaksi un kontroli atbildīgo iestāžu un amatpersonu darbu.

Ņemot vērā minētos apstākļus, VDD kriminālprocesa ietvaros personas veiktās darbības papildus kvalificēja saskaņā ar Krimināllikuma 231. panta pirmo daļu par huligānismu, kā rezultātā ticis traucēts cilvēku miers un iestāžu darbība.

Rosinot pret personu uzsākt kriminālvajāšanu par minēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu, VDD kriminālprocesa materiālus ir nodevis prokuratūrai.

VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā.


Informāciju sagatavoja: VDD
Ilustratīvs foto, avots – Freepik