VDD uzsāk kriminālprocesu par Krievijas bruņoto spēku īstenotajiem noziegumiem Ukrainā

Valsts drošības dienests (VDD) šā gada 15. martā ir uzsācis kriminālprocesu par Krievijas Federācijas bruņoto spēku īstenotajiem kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci un mieru Ukrainā.

Kriminālprocess ir uzsākts pēc Krimināllikuma 71.2 pantā (noziegumi pret cilvēci), 72. pantā (noziegumi pret mieru) un 74. pantā (kara noziegumi) paredzēto noziedzīgo nodarījumu pazīmēm. Kriminālprocesa ietvaros tiek vākti pierādījumi par Krievijas bruņoto spēku īstenotajiem noziegumiem pret cilvēci, t.i., civiliedzīvotāju slepkavībām, iznīcināšanu, spīdzināšanu un citiem nodarījumiem, kas Ukrainas tautai radījuši fiziskas vai psihiskas ciešanas; noziegumiem pret mieru, t.i., agresijas plānošanu, gatavošanu, tās izraisīšanu, piedalīšanos tajā un agresīva kara vešanu; kā arī kara noziegumiem, piemēram, pilsētu vai citu objektu neattaisnojamu postīšanu un citiem starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumiem. 

Saistībā ar minēto VDD aicina dienestā vērsties kara bēgļus, kuri Ukrainā ir fiziski cietuši no Krievijas bruņoto spēku uzbrukuma vai bijuši aculiecinieki Krievijas bruņoto spēku uzbrukumam civiliedzīvotājiem vai civiliem objektiem. VDD īpaši aicina atsaukties personas, kuras minētās darbības fiksējušas foto, video vai audio formātā. VDD aicina pieteikties arī Latvijas valstspiederīgos, kuri Ukrainā ir cietuši no Krievijas bruņoto spēku noziedzīgajām darbībām. 

Krievijas bruņoto spēku īstenoto noziegumu aculiecinieki aicināti pieteikties VDD, rakstot uz vai zvanot uz diennakts tālruni 67208964 un norādot savu kontaktinformāciju. Tāpat personas liecības sniegšanai var pieteikties, vēršoties pie Valsts robežsardzes amatpersonām bēgļu atbalsta centrā. 

Papildus VDD ir sagatavojis kara bēgļiem paredzētu informatīvo materiālu, kur uzskaitīts, kādos gadījumos ir sevišķi būtiski sniegt liecību un kā to iespējams izdarīt.  Informatīvais materiāls būs pieejams bēgļu atbalsta centros Latvijā. 

Informāciju sagatavoja: VDD