VDD rosina apsūdzēt blogeri par Krievijas noziegumu atbalstīšanu un nacionālā naida provocēšanu

Šā gada 3. februārī Valsts drošības dienests (VDD) pabeidza izmeklēšanu 2022. gadā pret prokremliski noskaņotu blogeri uzsāktā kriminālprocesā par Krievijas bruņoto spēku Ukrainā īstenoto noziegumu attaisnošanu un slavināšanu, kā arī centieniem izraisīt naidu un nesaticību starp dažādu tautību iedzīvotājiem. Dienests kriminālprocesa materiālus ir nosūtījis prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Kriminālprocesu VDD uzsāka 2022. gada 16. martā saistībā ar šīs personas veidoto un publicēto saturu interneta vietnēs "YouTube" un "Telegram" izveidotos kanālos. Ņemot vērā izmeklēšanas gaitā iegūto pierādījumu kopumu, VDD rosina prokuratūru blogeri apsūdzēt par Krimināllikuma 74.1 pantā un 78. panta otrajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu, t.i., par kara noziegumu un noziegumu pret mieru attaisnošanu un slavināšanu un par darbību, kas vērsta uz nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu, izmantojot automatizētu datu apstrādes sistēmu.

Izmeklēšanas gaitā iegūtā informācija liecina, ka aizdomās turētais regulāri veidoja un neierobežotam personu lokam darīja pieejamus videomateriālus  un publikācijas par Krievijas uzsākto karu pret Ukrainu, interpretējot notikumus atbilstoši Kremļa interesēm. Šajos kara norises apskatos blogeris Krievijas bruņoto spēku iebrukumu Ukrainā vērtēja kā pareizu un nepieciešamu, kā arī slavēja Krievijas bruņoto spēku varenību, izvēlēto militāro taktiku un sasniegumus, vienlaikus mērķtiecīgi noniecinot Ukrainas armiju. Krievijas bruņoto spēku veiktos kara noziegumus pret Ukrainas civiliedzīvotājiem un nodarītos postījumus civilajai infrastruktūrai blogeris nereti manipulatīvi piedēvēja Ukrainas armijai.

Personas izteikumos VDD ir konstatējis arī latviešu un ukraiņu nomelnošanu, kas vērsta uz naida un nesaticības izraisīšanu pret šīm tautām.

VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā.

Valsts drošības dienests (VDD) ir Latvijas pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienests, kura darbība ir vērsta uz Latvijas nacionālās drošības iespējamu apdraudējumu identificēšanu un novēršanu. VDD galvenās darbības jomas ir pretizlūkošana, valsts noslēpuma aizsardzība, konstitucionālās iekārtas aizsardzība, ekonomiskās drošības aizsardzība, pretterorisms, valsts augstāko amatpersonu aizsardzība un pirmstiesas izmeklēšana.


Informāciju sagatavoja: VDD
Foto: Pexels