VDD interneta vidē fiksējis agresijas pieaugumu

Aizvadītajā nedēļā "pieminekļa" Uzvaras parkā demontāžas laikā Valsts drošības dienests (VDD) interneta vidē fiksējis augstāko agresijas līmeni kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Lai identificētu iespējamus apdraudējumus Latvijas valsts drošībai, VDD atbilstoši savai kompetencei pastāvīgi seko līdzi norisēm Latvijas informatīvajā telpā. Uzvaras parkā esošā "pieminekļa" demontāžas laikā VDD ik dienas interneta vidē identificēja un vērtēja vairākus tūkstošus komentāru un simtus videomateriālu, kas bija vērsti pret Latvijas valsti, dažādu tautību iedzīvotājiem, "pieminekļa" demontāžas veicējiem un atbalstītājiem.  

Kā liecina VDD veiktā monitoringa dati, aizvadītajā nedēļā agresijas līmenis sociālās tīklošanās vietnēs vērtējams kā augstākais kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā. Laika posmā no 22. augusta VDD ir identificējis vairākus simtus personu, kas publicējušas agresīvu saturu.

Minētajos gadījumos VDD īstenoja atbilstošus pasākumus potenciālā apdraudējuma novērtēšanai un novēršanai. Ar agresīvākā satura autoriem, kuru publiskie izteikumi robežojās ar nacionālā naida provocēšanu un aicināšanu uz vardarbību, jau ir veiktas pārrunas. Personas ir brīdinātas par atbildību noziedzīgu nodarījumu veikšanas gadījumā. Pašlaik VDD turpina veikt pārrunas ar pārējām identificētajām personām. Tāpat vairākos gadījumos VDD turpina vērtēt personu publicēto saturu, kurā konstatētas iespējamu noziedzīgu nodarījumu pazīmes.

VDD veiktā gadījumu analīze liecina, ka aptuveni 10% agresīvo komentāru autoru ir ārvalstīs dzīvojoši Latvijas valstspiederīgie. VDD atgādina, ka atrašanās ārpus Latvijas teritorijas neatbrīvo no atbildības. Ja publicētajā saturā tiek konstatētas noziedzīga nodarījuma pazīmes, VDD izmanto likumos paredzētos instrumentus, lai sauktu personas pie atbildības. Šādos gadījumos VDD sadarbojas ar ārvalstu partnerdienestiem un tiesībaizsardzības iestādēm.

VDD atgādina, ka par tādiem noziedzīgiem nodarījumiem kā aicinājums vērsties pret Latvijas Republikas valstisko neatkarību, suverenitāti un teritoriālo vienotību (Krimināllikuma 81. pants), genocīda vai kara noziegumu publiska slavināšana (Krimināllikuma 74.1 pants) un mērķtiecīga kūdīšana uz vardarbību pret noteiktas tautības vai valstiskās piederības cilvēkiem (Krimināllikuma 78. pants) ir paredzēta kriminālatbildība.

VDD pateicas arī iedzīvotājiem par sniegto informāciju un aicina arī turpmāk informēt par personām, kuru izteikumi interneta vidē varētu liecināt par iespējamu apdraudējumu Latvijas valsts vai sabiedrības drošībai. Ar VDD iespējams sazināties, rakstot uz , VDD oficiālajā "Twitter" kontā @Valsts_drosiba vai zvanot uz dienesta diennakts tālruni 67208964.

VDD ir Latvijas pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienests, kura darbība ir vērsta uz Latvijas nacionālās drošības iespējamu apdraudējumu identificēšanu un novēršanu. VDD galvenās darbības jomas ir pretizlūkošana, valsts noslēpuma aizsardzība, konstitucionālās iekārtas aizsardzība, ekonomiskā drošība, pretterorisms, valsts augstāko amatpersonu aizsardzība un pirmstiesas izmeklēšana.


Informāciju sagatavoja: VDD
Ilustratīvs foto / Pixabay