Rīgā norisināsies VDD organizētas pretterorisma mācības

Ceturtdien, 30. maijā, Rīgā norisināsies Valsts drošības dienesta (VDD) organizētās pretterorisma mācības "Pūlis 2019", kuru laikā pretterorisma pasākumos iesaistītās valsts institūcijas pārbaudīs un pilnveidos savas reaģēšanas spējas terora akta gadījumā.

Mācībās tiks imitēts viens no Eiropā biežāk īstenotajiem terora aktu veidiem – pūļa taranēšana ar transportlīdzekli cilvēku masveida pulcēšanās vietā. Atbilstoši šim scenārijam izvēlēta arī mācību norises vieta.

"Latvijā terorisma draudu līmenis ir zems, un VDD rīcībā esošā informācija neliecina, ka tas tuvākajā laikā varētu paaugstināties. Vienlaikus mēs nevaram ignorēt citās Eiropas valstīs notikušos terora aktus un paaugstināto terorisma draudu līmeni. Mums jābūt gataviem reaģēt, ja terorisma draudi skars arī mūsu valsti," mācību nozīmi skaidro VDD priekšnieks Normunds Mežviets.

VDD vērtējumā pašlaik viens no būtiskākajiem riskiem visā Eiropā ir internetā brīvi pieejamie teroristisko organizāciju propagandas materiāli, kuros iekļauta ne tikai radikālā ideoloģija, bet arī dažāda veida terora aktu veikšanas pamācības. Uzbrukumi cilvēku masveida pulcēšanās vietām, piemēram, tās taranējot ar transportlīdzekli, ir viena no izmantotajām metodēm. VDD prognozē šīs tendences saglabāšanos, jo, piemēram, sprāgstvielu prekursoru aprites noteikumi Eiropas Savienībā kļūst aizvien stingrāki un aizvien grūtāk ir iegādāties sprāgstvielu izgatavošanai nepieciešamās vielas.

Pretterorisma mācībās piedalīsies VDD, Nacionālo bruņoto spēku, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Valsts policijas, Valsts robežsardzes, Ģenerālprokuratūras, Rīgas Pašvaldības policijas, kā arī Iekšlietu ministrijas un Ārlietu ministrijas pārstāvji. Kopumā mācībās piedalīsies vairāk nekā 300 dalībnieki, kā arī novērotāji no Lietuvas un Igaunijas.

Atgādinām, ka VDD regulāri sadarbībā ar citām pretterorisma pasākumos iesaistītajām institūcijām rīko dažāda mēroga pretterorisma mācības, kurās tiek pārbaudītas reaģēšanas spējas uz dažāda veida terora aktiem un institūciju savstarpējā sadarbība. Pamatojoties uz mācību rezultātā gūtajiem secinājumiem, tiek pilnveidoti rīcības mehānismi un sadarbības procedūras, lai nodrošinātu iespējami labāku pretterorisma pasākumos iesaistīto institūciju gatavību reaģēt terorisma draudu gadījumā. Pretterorisma mācības ar pilnu spēku izvēršanos VDD organizē jau kopš 2007. gada, un šīs būs desmitās tik plaša mēroga mācības.

Mācību laikā nav plānoti satiksmes ierobežojumi. Mācību norises vietā gājēju plūsma tiks novirzīta pa citiem ceļiem.


Informāciju sagatavoja: VDD