Pēc VDD rekomendācijām melnajā sarakstā iekļauj uzņēmuma "Pobeda Confectionery" īpašniekus

Pamatojoties uz Valsts drošības dienesta (VDD) konstatētiem riskiem Latvijas nacionālajai drošībai, iekšlietu ministrs Māris Kučinskis trīs uzņēmuma SIA "Pobeda Confectionery" īpašniekus ir iekļāvis to ārzemnieku sarakstā, kuriem ieceļošana Latvijas Republikā ir aizliegta.

Šā gada martā VDD uzsāka pārbaudi saistībā ar aizdomām par Latvijā reģistrētā uzņēmuma "Pobeda Confectionery" iespējamu iesaisti atbalsta sniegšanā Krievijas bruņotajiem spēkiem. Dienesta rīcībā bija nonākusi informācija, ka Krievijā bāzētā saldumu ražotne "Pobeda", iespējams, ir ziedojusi lielu apjomu produkcijas Krievijas bruņotajiem spēkiem, kuri veic kara noziegumus, noziegumus pret mieru un noziegumus pret cilvēci Ukrainā. Latvijā kopš 2014. gada ir reģistrēts ar Krievijas saldumu ražotni saistīts uzņēmums "Pobeda Confectionery", kas arī ražo un tirgo "Pobeda" zīmola produkciju. Pārbaudes gaitā VDD atbilstoši savai kompetencei vērtēja Latvijā reģistrētā uzņēmuma, tā īpašnieku un patieso labuma guvēju iespējamo iesaisti atbalsta sniegšanā Krievijas armijai.  
   
VDD veiktā informācijas analīze liecina, ka Krievijas saldumu ražotne "Pobeda" ir sniegusi ilggadēju, sistēmisku atbalstu Krievijas militāri memoriālajai politikai, atbalstu Krievijas iebrukumam Ukrainā un Krievijas bruņotajiem spēkiem.

Pārbaudes gaitā VDD noskaidroja, ka Krievijas bruņoto spēku individuālajās pārtikas pakās tiek iekļauta Krievijas saldumu ražotnes "Pobeda" produkcija. Produktus Krievijas armijai "Pobeda" nodrošina ilgus gadus un nav pārtraukusi nodrošināt arī pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Līdz ar to "Pobeda" nodrošina resursus okupācijas armijai, atbalstot tās noziegumus Ukrainā. Tāpat Krievijas saldumu ražotne ilgstoši sadarbojas ar Krievijas kara veterānu organizāciju "Kaujas brālība", kas atbalsta Krievijas agresīvo ārpolitiku un regulāri nodrošina dažādus resursus Krievijas karavīriem. 

VDD pārbaudes gaitā aizdomas par Latvijā reģistrētā uzņēmuma "Pobeda Confectionery" iesaisti atbalsta sniegšanā Krievijas bruņotajiem spēkiem neapstiprinājās. Vienlaikus Krievijas saldumu ražotnes īpašnieki atrodas arī Latvijā reģistrētā uzņēmuma "Pobeda Confectionery" īpašnieku struktūrā. Tā kā konkrētās personas nav Latvijas pilsoņi, lai novērstu potenciālu apdraudējumu Latvijas nacionālajai drošībai, VDD rosināja iekšlietu ministru iekļaut šīs personas melnajā sarakstā, liedzot tām turpmāku ieceļošanu Latvijā.
 
Savukārt Latvijā reģistrētā uzņēmuma "Pobeda Confectionery" personāls ir brīdināts, ka par jebkāda veida atbalsta sniegšanu agresorvalstij Krievijai Latvijā draud kriminālatbildība.     


Informāciju sagatavoja: VDD