VDD ar svinīgu pasākumu atzīmējis savu 100. jubileju

2019. gada 9. augustā Rīgas Latviešu biedrības namā norisinājās Valsts drošības dienesta (VDD) 100. gadadienai veltīts svinīgs pasākums.

1919. gada 11. augustā tika izveidots pirmais civilais Latvijas pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienests – Valsts drošības departaments, kas funkciju un misijas ziņā bija Valsts drošības dienesta (VDD) pirmais priekštecis. Lai arī šo 100 gadu gaitā Latvijas pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienests  ir piedzīvojis dažādus laikus un vairākkārt mainīts tā nosaukums, dienesta misija – nosargāt Latvijas valsts neatkarību, demokrātisko valsts iekārtu un teritoriālo neaizskaramību – palikusi nemainīga.

VDD priekšnieks Normunds Mežviets pasākuma atklāšanas uzrunā sniedza ieskatu Latvijas pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienesta vēstures nozīmīgākajās lappusēs, godinot kolēģus, kuri pašaizliedzīgi kalpojuši savai valstij un ziedojuši dzīvību, cīnoties par tās pastāvēšanu. "Ikvienam, kurš dažādos laika griežos ir bijis daļa no Latvijas civilā pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienesta un bijis gatavs veltīt savu dzīvi tā mērķu sasniegšanai, vēlos teikt milzīgu paldies par profesionalitāti, pašaizliedzību, drosmi un patriotismu," sacīja N. Mežviets.

Valsts prezidents Egils Levits, sveicot VDD simtajā jubilejā, uzsvēra dienesta būtisko lomu ne vien nacionālās, bet arī visas Eiropas un NATO drošības kontekstā. "Jebkuras valsts pastāvēšanas absolūti nepieciešams pamatnoteikums ir gādāt par tās iekšējo un ārējo drošību. Valsts, kura negādā par savu drošību, nevar ilgi pastāvēt, un tādu valstu pasaulē nav, jo vienmēr ir spēki, kas valsti apdraud un nevēl tai labu," sacīja E. Levits.

Valsts prezidents norādīja, ka apdraudējumi, pret kuriem Latvijas pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienestam ir nācies cīnīties, 100 gadu laikā ir nepārtraukti mainījušies. "No dienesta darbiniekiem vienmēr tiek prasīts piemēroties aktuālajai situācijai un atrast līdzekļus, lai nodrošinātu mūsu valsts eksistenci un drošību. Jāsaka, ka šajā ziņā VDD izceļas ar augstu profesionalitāti. Ir panākts tas, ka draudi ir kontrolējami un mazinājušies. Pateicoties VDD un visai nacionālās drošības sistēmai, mēs varam justies droši. Bet tas, ka par VDD sabiedrība varbūt nezina tik daudz, tieši parāda dienesta profesionalitāti. Šis ir tas dienests, kam nevajadzētu atrasties sabiedrības uzmanības centrā, lai varētu veikt savas funkcijas."

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece sacīja, ka ir jābūt lielai ticībai Latvijas valstij un lielam iekšējam spēkam, lai spētu veikt šādu darbu, kas ikdienā plašākai sabiedrībai visbiežāk paliek neredzams, reti saņemot publisku "paldies". "Pēdējo gadu laikā VDD darbībā ir vērojams pozitīvs kāpums. Dienests tiek veiksmīgi vadīts, tas attīstās, notiek aktīva sadarbība ar ārvalstu partnerdienestiem. Pozitīvo darba rezultātu parāda arī kopējais noskaņojums sabiedrībā – cilvēki jūtas drošāk," teica I.Mūrniece.

Ministru prezidenta parlamentārā sekretāre Evika Siliņa apsveica VDD 100. gadadienā Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa vārdā. "VDD kopš mūsu valsts pirmsākumiem ir ieņēmis nozīmīgu vietu Latvijas valstiskās suverenitātes stiprināšanā un nosargāšanā. Mūsdienu pasaules izaicinājumi un augsto tehnoloģiju attīstība ir būtiski mainījuši vidi, kurā dzīvojam. Tādēļ valsts un katra tās iedzīvotāja drošība ir kļuvusi vēl vairāk sargājama. Jūsu drosme, godīgums, pašaizliedzība un patriotisms ir sekmējuši uzticību VDD. Paldies visiem dienesta darbiniekiem par šo vērtību uzturēšanu un darbu, kuru ik dienas veicat mūsu sabiedrības labā. Novēlu būt modriem, godīgiem un pašaizliedzīgiem mūsu valstiskās suverenitātes sardzē arī turpmāk," sacīja E. Siliņa.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens akcentēja, ka VDD loma valsts neatkarības un iedzīvotāju drošības nostiprināšanā gadu no gada tikai pieaug. "Diemžēl Eiropa nekļūst drošāka. Lai gan Latvija šobrīd ir tāda kā drošības sala Eiropas kartē, citas valstis skārušie apdraudējumi un drošības riski attiecas arī uz mums. Manā vērtējumā VDD pilda savus pienākumus ļoti profesionāli, un valdība to ir novērtējusi, pārvēlot Mežvieta kungu dienesta priekšnieka amatā uz atkārtotu termiņu. Esmu pārliecināts, ka viņa vadībā dienests turpmākajos piecos gados sasniegs vēl labākus rezultātus, un esmu gatavs sniegt nepieciešamo atbalstu dienesta kapacitātes stiprināšanā," teica iekšlietu ministrs.

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers visu prokuroru vārdā pateicās VDD par līdzšinējo sadarbību un profesionalitāti, izmeklējot sarežģītas krimināllietas. "Novēlu jums arī turpmāk saglabāt augstu profesionalitāti, vēsu prātu, valdības un parlamenta atbalstu, kā arī uzticamus un profesionālus sadarbības partnerus, jo tikai kopā mēs esam spēks, kas var nodrošināt Latvijas valsts drošību," sacīja Ē. Kalnmeiers.

Arī Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Māris Kučinskis atzinīgi izteicās par pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienesta darbu simts gadu garumā. "Dienests nav pievīlis cerības, kuras pauda mūsu priekšteči. VDD joprojām droši stāv sardzē par tām vērtībām, kuras ir pamats mūsu valsts pastāvēšanai un tālākai attīstībai. Tāpēc šodien, atskatoties uz dienesta dibināšanas dienu, mēs varam būt lepni, ka turpinām to, ko tolaik, tik saspringtā starpkaru periodā, Latvijas drosmīgie un pašaizliedzīgie cilvēki, nebaidoties no apkārt esošo lielvaru ietekmes un tikko dibinātās valsts nestabilitātes, mūsu Latvijas drošības stiprināšanai izveidoja, sargāja un kam ticēja. Nacionālās drošības komisijas vārdā saku paldies VDD, tā vadībai un ikkatram darbiniekam par nesavtīgu iesaisti valsts neatkarības un iekšējās drošības stiprināšanā, kas nerimstoši norisinās ikdienu. Jūsu darbs ļauj Latviju veidot par vienu no drošākajām valstīm Eiropā, ļauj tās iedzīvotājiem savas dienas vadīt mierā un justies pasargātiem," sacīja M. Kučinskis.

VDD simtgades pasākumā piedalījās arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, kultūras ministrs Nauris Puntulis, Militārās izlūkošanas un drošības dienesta priekšnieks Indulis Krēķis, Satversmes aizsardzības biroja direktors Jānis Maizītis, Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jēkabs Straume, Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis, Valsts Robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts, Militārās policijas komandieris Tālis Majors, kā arī citu valsts institūciju, ar ko VDD sadarbojas ikdienā, vadītāji. Pasākuma viesu vidū bija arī VDD ārvalstu partnerdienestu vadības pārstāvji.

Pārkāpjot 100 gadu slieksnim un iesoļojot nākamajā simtgadē,  šodien ir atklāts VDD konts sociālajā tīklā "Twitter" – @Valsts_drosiba, kur turpmāk būs iespējams sekot dienesta aktualitātēm, ciktāl to ļauj VDD kā valsts drošības dienesta darbības pamatotā slepenība.

VDD pateicas visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri izrādījuši pilsonisko iniciatīvu, sniedzot informāciju  par iespējamiem apdraudējumiem valsts drošībai,  un aicina arī turpmāk informēt par faktiem, kas varētu palīdzēt savlaicīgi atklāt un novērst riskus nacionālajai drošībai.


Informāciju sagatavoja: VDD