Par pieciem VDD uzsāktiem kriminālprocesiem

Šonedēļ Valsts drošības dienests (VDD) kopumā ir uzsācis piecus kriminālprocesus saistībā ar Krievijas agresijas pret Ukrainu publisku attaisnošanu un slavināšanu, kā arī darbībām, kas vērstas uz naida izraisīšanu pret Ukrainas iedzīvotājiem.

VDD šonedēļ jau informēja, ka 22. martā, reaģējot uz kādā "Facebook" lietotāju grupā publicētu saturu, uzsākts kriminālprocess saskaņā ar Krimināllikuma 74.1 pantu un 78. panta otro daļu, t.i., par Krievijas bruņoto spēku Ukrainā īstenoto kara noziegumu attaisnošanu un slavināšanu, kā arī nacionālā un etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu gan pret ukraiņiem, gan latviešiem. Minētajā kriminālprocesā patlaban vienai personai – konkrētās "Facebook" tematiskās grupas izveidotājam un administratoram – piemērots aizdomās turētā statuss un drošības līdzeklis apcietinājums.

23. martā VDD uzsāka vēl vienu kriminālprocesu saskaņā ar Krimināllikuma 74.1 pantu, t.i., par Krievijas bruņoto spēku īstenoto kara noziegumu un noziegumu pret mieru publisku attaisnošanu un slavināšanu.  

Savukārt 24. martā VDD uzsāka trīs kriminālprocesus. Viens no kriminālprocesiem uzsākts saskaņā ar Krimināllikuma 74.1 pantu, proti, par Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu attaisnošanu un slavināšanu. Pārējie divi uzsākti saskaņā ar Krimināllikuma 78. panta otro daļu, tas ir, par darbībām, kas vērstas uz nacionālā un etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu pret ukraiņiem.

Visi kriminālprocesi ir uzsākti saistībā ar personu interneta vidē publicētu saturu, kurā slavināti un attaisnoti Krievijas bruņoto spēku īstenotie kara noziegumi Ukrainā vai apzināti provocēts negatīvs noskaņojums pret ukraiņiem.

Vienlaikus vairāku gadījumu izvērtēšana vēl tiek turpināta.

Tāpat VDD turpināja veikt pasākumus Latvijas informatīvās telpas aizsardzībai. Jāatzīmē, ka kopš Krievijas karaspēka iebrukuma Ukrainā VDD Latvijas iedzīvotāju lietotajās sociālās tīklošanās vietnēs ir identificējis vairākus simtus viltus profilu, kas sistemātiski un mērķtiecīgi pauž atbalstu Krievijas īstenotajai agresijai pret Ukrainu. Šiem viltus profiliem raksturīga iesaistīšanās diskusijās ar citiem sociālās tīklošanās vietņu lietotājiem, izplatot Kremlim raksturīgus kara propagandas vēstījumus un cenšoties Latvijas iedzīvotājus noskaņot pret Ukrainu un mūsu valstī patvērumu radušajiem kara bēgļiem. Tāpat minētie viltus profili izplata dezinformāciju ar mērķi noniecināt Latviju un graut iedzīvotāju ticību savai valstij. VDD ir veicis pasākumus minēto viltus kontu radītā kaitējuma mazināšanai, kā rezultātā liela daļa no tiem pašlaik ir bloķēti.  


Informāciju sagatavoja: VDD
Foto: VDD