Par gatavošanos terorismam VDD lūdz personai piemērot medicīniska rakstura piespiedu līdzekli

Valsts drošības dienests (VDD) par iespējamu nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu uzsāktā kriminālprocesā, izmeklēšanas gaitā atklājoties jauniem apstākļiem, 2019. gada 24. maijā ierosinājis aizdomās turētajai personai piemērot medicīniska rakstura piespiedu līdzekli.

Kriminālprocesu pret personu VDD uzsāka 2018. gada 20. novembrī saskaņā ar Krimināllikuma 78. panta otro daļu par nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu, jo persona dažādās interneta vietnēs ievietoja pret krievu un romu tautības pārstāvjiem vērstus komentārus.

Kriminālprocesa ietvaros tika veikta sankcionēta kratīšana, kuras laikā tika izņemtas infotehniskās ierīces (datori, telefoni un citi datu nesēji), pneimatiskie ieroči, to munīcija un medību dunču kolekcija. Veicot izņemto priekšmetu procesuālo apskati, VDD noskaidroja, ka aizdomās turētā persona savā datorā glabā pietiekami detalizētus plānus par gatavošanos veikt vardarbīgus uzbrukumus.

2019. gada 7. februārī persona tika atzīta par aizdomās turēto, papildus minētajam faktiskos apstākļus kvalificējot arī saskaņā ar Krimināllikuma 15. panta trešo daļu un 79.1 pantu (gatavošanās terorismam). Kā drošības līdzeklis personai tika noteikts apcietinājums.

Izmeklēšanas laikā tika iegūta informācija, ka persona, iespējams, slimo ar garīgu slimību, un VDD pieņēma lēmumu personai noteikt komplekso tiesu psihiatrisko un tiesu psiholoģisko ekspertīzi. 2019. gada 21. maijā tika saņemts atzinums, ar ko persona atzīta par nepieskaitāmu. Ņemot vērā kriminālprocesā secināto, VDD nodeva kriminālprocesa materiālus prokuratūrai, ierosinot medicīniska rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu.

VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā.


Informāciju sagatavoja: VDD
Ilustratīvs foto, VDD