"Melnajā sarakstā" iekļauti 15 Krievijas un Baltkrievijas pilsoņi

Kopš Krievijas karaspēka iebrukuma Ukrainā iekšlietu ministre Marija Golubeva pēc Valsts drošības dienesta (VDD) ierosinājuma tā dēvētajā melnajā sarakstā iekļāvusi 15 Krievijas un Baltkrievijas pilsoņus, kuru aktivitātes ir saistītas ar apdraudējumu Latvijas valsts drošībai.

Saistībā ar neattaisnojamo Krievijas agresiju pret Ukrainu VDD pievērš pastiprinātu uzmanību Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, kuri nonākuši dienesta redzeslokā saistībā ar aizdomām par darbību Latvijai nedraudzīgo valstu varas interesēs. Konstatējot apstākļus, kas liecina par personu radītu apdraudējumu Latvijas nacionālās drošības interesēm, VDD nekavējoties rosina konkrēto personu iekļaušanu tā dēvētajā melnajā sarakstā jeb ārvalstnieku sarakstā, kuriem ieceļošana Latvijas Republikā ir aizliegta.

VDD darbības rezultātā līdz šim ieceļošana Latvijā liegta deviņiem Krievijas pilsoņiem un sešiem Baltkrievijas pilsoņiem. VDD rīcībā esošā informācija liecina par šo personu iespējamu iesaisti izlūkinformācijas ieguvē vai atbalsta sniegšanu Krievijas ārpolitikas interešu sasniegšanai. Starp ārvalstniekiem ir personas, kuras, neraugoties uz Krievijas bruņoto spēku pastrādātajiem noziegumiem Ukrainā, pauž atbalstu Kremlim.

Vairākumam melnajā sarakstā iekļauto personu VDD konstatējis saikni ar Krievijas vai Baltkrievijas spēka struktūrām, t.i., sakaru uzturēšanu ar Latvijai nedraudzīgo valstu specdienestu pārstāvjiem, dienestu šo valstu bruņotajos spēkos vai iekšlietu struktūrās, vēsturisku sadarbību ar PSRS drošības dienestiem u.tml. Tāpat starp ārvalstniekiem ir Kremlim pietuvinātas personas, tajā skaitā uzņēmēji. Daļa personu veikušas aktivitātes, kas vērstas uz Kremļa kara propagandas vēstījumu izplatīšanu un ietekmes vairošanu Baltijas valstīs.

Melnajā sarakstā iekļautajiem Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem noteikts liegums ieceļot Latvijā uz nenoteiktu laiku.

VDD pašlaik īpašu uzmanību pievērš Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, kuriem Latvijā iepriekš piešķirta vīza vai uzturēšanās atļauja. Jāatzīmē, ka piecām no melnajā sarakstā iekļautajām personām bija izsniegtas termiņuzturēšanās atļaujas, vienai – pastāvīgās uzturēšanās atļauja, savukārt divām – vīza.

Vienlaikus VDD turpina iespējamo risku izvērtēšanu par vēl desmitiem dienesta redzeslokā esošu Krievijas un Baltkrievijas pilsoņu, lemjot par nepieciešamību rosināt to iekļaušanu melnajā sarakstā.


Informāciju sagatavoja: VDD
Ilustratīvs foto, VDD

 

Informācijas tehnoloģiju drošības rekomendācijas

Valsts drošības iestādes – VDD, Satversmes aizsardzības birojs (SAB) un Militārās izlūkošanas un drošības dienests – ir sagatavojušas vispārējas rekomendācijas, kas būtu jāņem vērā valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī informācijas tehnoloģiju kritiskās infrastruktūras īpašniekiem vai tiesiskajiem valdītājiem, plānojot un nodrošinot infrastruktūras funkcionēšanai nozīmīgu informācijas sistēmu drošību.

Lasīt visu