Notice: Undefined offset: 1 in /usr/home/AiJou7201218/app/system/libraries/helpers/CHttp.php on line 110

Vēsture

Līdz ar Latvijas Republikas neatkarības pasludināšanu 1918.gada 18.novembrī radās nepieciešamība arī pēc specdienestu izveides. 1919.gada 11.augustā darbu uzsāka pirmais civilais pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienests – Valsts drošības departaments. Valstī norisinoties karadarbībai, 1919.gada 1.novembrī Valsts drošības departaments tika izformēts un lielākā daļa tā darbinieku tika pārcelti uz Latvijas armijas Izlūkošanas daļu. Šajā laikā tika izveidota Kriminālpolicijas 5. (politiskā) pārvalde, kura pārņēma Valsts drošības departamenta funkcijas.

Pēc karadarbības beigām turpinājās specdienestu sistēmas attīstīšana Latvijā. Tā rezultātā 1920.gada 2.oktobrī tika izveidota Politiskā apsardzība, kura pārņēma Kriminālpolicijas 5. (politiskās) pārvaldes un daļēji arī Latvijas armijas Izlūkošanas daļas funkcijas. No 1924.gada maija Politiskā apsardzība tika pārdēvēta par Politisko pārvaldi (Politpārvaldi), savukārt 1939. gada jūnijā – par Politiskās policijas pārvaldi. Tā darbojās līdz 1940. gada jūnijam, pildot pretizlūkošanas un iekšējās drošības dienesta funkcijas. Pēc PSRS okupācijas 1940.gadā vairāk nekā 90% Latvijas specdienestu virsnieku tika nogalināti vai gāja bojā padomju ieslodzījuma vietās.

Pēc valstiskuma atgūšanas 1991.gadā tika sākta specdienestu sistēmas atjaunošana. 1991.gadā tika izveidots Informācijas departaments, kas veica izlūkošanas un pretizlūkošanas uzdevumus. Vienlaikus, lai aizsargātu jaunizveidoto Latvijas valdību, tika izveidoti Latvijas Republikas Drošības dienests un Valdības apsardzes dienests.

1993.gadā, apvienojot Informācijas departamentu ar Valdības apsardzes dienestu, tika izveidots Valsts Ekonomiskās suverenitātes aizsardzības departaments. Šī iestāde tika veidota kā pagaidu risinājums, lai nodrošinātu tam brīdim aktuālus valsts drošības jautājumus.

1994.gadā tika pieņemts Valsts drošības iestāžu likums, kas precīzi noteica Latvijas specdienestu kopumu un to tiesisko statusu. Tā rezultātā Valsts Ekonomiskās suverenitātes aizsardzības departaments tika reorganizēts un izveidota Drošības policija. Ar grozījumiem Valsts drošības iestāžu likumā, kuri tika pieņemti 2018. gadā, no 2019. gada 1. janvāra Drošības policija tika pārsaukta par Valsts drošības dienestu.

INFORMĀCIJAS SNIEGŠANA

Ja Jūsu rīcībā ir informācija, kas varētu būt noderīga Valsts drošības dienesta darbā, aicinām sazināties ar Valsts drošības dienestu jebkurā diennakts laikā, izmantojot diennakts kontakttālruni 67208964. Valsts drošības dienests garantē sniegtās informācijas un tās avota konfidencialitāti.

KONTAKTINFORMĀCIJA

Diennakts tālrunis: 67208964
Fakss: 67273373
E-pasts:

Twitter: