VDD brīdina par riskiem robežšķērsošanas laikā

Saistībā ar Krievijas agresiju pret Ukrainu un citām valstīm Valsts drošības dienests (VDD) brīdina Latvijas valstspiederīgos par izlūkošanas riskiem, šķērsojot Krievijas vai Baltkrievijas robežu.

Krievijas un Baltkrievijas specdienesti jau ilgstoši izvērš izlūkdarbības pret Latviju. Ņemot vērā pašreizējo drošības situāciju Eiropā un saspīlējumu Rietumvalstu attiecībās ar Krieviju un Baltkrieviju, VDD atgādina, ka šo valstu specdienestu pārstāvji visbiežāk uzrunā un mēģina savervēt Latvijas valstspiederīgos, kad tie apmeklē Krieviju vai Baltkrieviju. Pirmā saskarsme nereti notiek uz robežas, specdienestu pārstāvjiem uzdodoties par robežsargiem.

Saistībā ar minēto VDD aicina ikvienu, kam jāšķērso Krievijas vai Baltkrievijas robeža, būt uzmanīgam un vērsties dienestā, ja robežšķērsošanas laikā:

•    tiec neierasti pastiprināti pārbaudīts un izjautāts;
•    tevi iztaujā persona civilajā apģērbā, nevis robežsardzes formā;
•    tev uzdod jautājumus, kas neattiecas uz robežsardzes kompetenci, piemēram, par situāciju Latvijas valstī, tavu attieksmi pret notikumiem Ukrainā;
•    tev uzdod privātus jautājumus – par darbavietu, veicamajiem pienākumiem, finansiālo situāciju;
•    tevi nepamatoti apsūdz kādā pārkāpumā vai noziegumā, aicinot "sadarboties";
•    tev iedod telefona numuru, uz kuru jāzvana, nākamreiz ierodoties konkrētajā valstī.

Ar VDD var sazināties, zvanot uz diennakts tālruni 67208964 vai rakstot uz e-pastu . VDD garantē informācijas sniedzēju konfidencialitāti.


Informāciju sagatavoja: VDD

 

Informācijas tehnoloģiju drošības rekomendācijas

Valsts drošības iestādes – VDD, Satversmes aizsardzības birojs (SAB) un Militārās izlūkošanas un drošības dienests – ir sagatavojušas vispārējas rekomendācijas, kas būtu jāņem vērā valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī informācijas tehnoloģiju kritiskās infrastruktūras īpašniekiem vai tiesiskajiem valdītājiem, plānojot un nodrošinot infrastruktūras funkcionēšanai nozīmīgu informācijas sistēmu drošību.

Lasīt visu